Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Rolnik w banku. Kredyt z dopłatami czy kredyt hipoteczny na zakup gospodarstwa rolnego?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 10.12.2020

Planujesz zakup gruntów rolnych? Pragniesz powiększyć swoje gospodarstwo rolne? A może masz zamiar założyć nowe? Banki udzielają rolnikom różnorodnych kredytów na zakup ziemi. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o banki spółdzielcze.

Skoro chcesz ubiegać się o pożyczkę, koniecznie dowiedz się, jakie masz opcje. Dzięki temu łatwiej Ci będzie uzyskać kredyt dla rolnika z atrakcyjną prowizją, oprocentowaniem i okresem kredytowania.

Rolniczy kredyt preferencyjny. Czy można sfinansować nim zakup ziemi?

Osoby prowadzące działalność rolniczą są wspierane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc jest realizowana poprzez spłatę części oprocentowania pożyczki. W ten sposób rolnicy mogą uzyskać kredyt o wartości nawet 5 mln złotych. Jeśli prowadzisz jeden z działów specjalnych produkcji rolnej, maksymalna kwota potencjalnego kredytu jest większa i sięga 8 mln złotych. Najwięcej, bo aż 16 mln złotych, mogą zyskać osoby zajmujące się przetwórstwem produktów rolnych, ryb, mięczaków i skorupiaków. Okres kredytowania wynosi w przypadku tego rodzaju kredytów do 15 lat.

Na jeszcze większą pomoc mogą liczyć młodzi rolnicy. którzy w dniu złożenia wniosku kredytowego mają nie więcej niż 40 lat. Kwota takiego kredytu może wynieść do 5 mln złotych. W każdym przypadku konieczne będzie wykazanie zdolności kredytowej i wniesienie wkładu własnego. Przy preferencyjnych kredytach inwestycyjnych trzeba będzie również przedłożyć w banku plan inwestycji.

Czy warto sięgać po hipoteczne kredyty dla rolników?

W wielu przypadkach warto. Zawsze jednak należy rozpatrywać sytuację indywidualnie. Kredyty hipoteczne, jak sama nazwa wskazuje, wymagają zabezpieczenia w postaci obciążenia hipoteki nieruchomości. Tutaj również konieczne będzie wniesienie wkładu własnego. Jednak okres kredytowania może przy takiej pożyczce sięgać nawet 30 lat. Maksymalny czas na spłatę hipotecznych kredytów dla rolników zależy oczywiście od wieku kredytobiorcy.

Jak łatwo zauważyć, im dłuższy czas kredytowania, tym niższa rata przy tej samej kwocie kredytu. Kredyty na hipotekę mogą też mieć niższą wartość, niż kredyty preferencyjne. Udziela się ich zwykle już od kwoty 20 tysięcy złotych. Finansowanie tak niewielkich inwestycji kredytem z dopłatami jest znacznie trudniejsze. Z tego względu kredyt zabezpieczony hipoteką wybierają zwykle osoby o nieco mniejszej zdolności kredytowej, którym zależy na obniżeniu miesięcznych kosztów pożyczki.

W ofercie banków są także kredyty gotówkowe.

Kredyty gotówkowe to kredyty na dowolny cel. Oznacza to, że nie musisz wyjaśniać w banku, na co chcesz go przeznaczyć. Zakup ziemi może być świetną inwestycją niezależnie od tego, jaką pożyczką go sfinansujesz. Gotówkowy kredyt rolniczy wymaga zaś najmniej formalności. Wkład własny również nie jest tu potrzebny. Jest to najlepsza opcja dla rolników, którzy nie posiadają oszczędności, a chcą powiększyć lub założyć gospodarstwo rolne.

Siłą rzeczy taki kredyt będzie też najdroższy. Jeśli jednak masz pewność, że inwestycja przyniesie Ci dobry dochód, nie wahaj się po niego sięgnąć.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.