Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Rolnicy mogą obecnie liczyć na naprawdę atrakcyjne kredyty. Mogą stosunkowo łatwo pozyskać gotówkę na zakup użytków rolnych. Mają też możliwość zaciągnięcia kredytu obrotowego w celu kupna środków rzeczowych do produkcji rolnej. W związku z tym działalność rolniczą można prowadzić efektywnie, dokonując coraz to nowych inwestycji. Długi okres kredytowania, niskie raty, atrakcyjne oprocentowanie - to wszystko jest w Twoim zasięgu, jeśli posiadasz gospodarstwo rolne lub masz odpowiednie wykształcenie.
Jest tylko jeden warunek. Bank musi uwierzyć, że jesteś w stanie spłacić dług. Im bardziej w to wierzy, tym lepsze będą warunki kredytowania. Dlatego czasem warto zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie kredytu, by zmniejszyć sumaryczne koszty. Zabezpieczenie przyda się także, kiedy Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, by uzyskać pożyczkę.
Zabezpieczenie kredytów dla rolników stanowi gwarancję dla banku. Jest ono uruchamiane dopiero wtedy, kiedy kredytobiorca przestaje spłacać raty zaciągniętej pożyczki. W ten sposób banki mogą ponosić mniejsze ryzyko przy wypłacie środków. Zabezpieczenie może przyjmować bardzo różnorodne formy. Najczęściej stosowane w kredytach rolniczych przedstawiamy poniżej.
Osoby, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej, często automatycznie myślą o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach rzeczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające sfinansować bieżące cele. Wystarczy posiadać nieruchomość, która może stanowić zabezpieczenie.
Czasem hipotekę ustanawia się na kilku nieruchomościach, co może zwiększyć możliwości kredytowe.
Poręczenie na mocy przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym trzeba wyraźnie odróżnić od gwarancji bankowej. Dla kredytobiorcy obie formy zabezpieczenia wyglądają podobnie. Jeśli nie będzie spłacał rat, bank zwróci się o ich uregulowanie do poręczyciela. Poręczenie cywilne jest jednak zapewniane przez osobę trzecią. Tymczasem gwarancji bankowej, jak sama nazwa wskazuje, udziela bank inny niż ten, w którym zaciągnięto kredyt dla rolnika.
W niektórych przypadkach gwarancji spłaty może udzielić Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Warto rozróżnić dwa rodzaje zabezpieczeń. Ustanowienie hipoteki stanowi zabezpieczenie rzeczowe. Poręczenie jest zaś zabezpieczeniem osobistym. Przy braku regularnych spłat w tym pierwszym przypadku bank może dochodzić swoich praw tylko do rzeczy, która stanowi zabezpieczenie. Przy zabezpieczeniach osobistych osoba lub instytucja poręczająca odpowiada za spłatę długu całym swoim majątkiem.
Oprócz hipoteki zabezpieczeniem rzeczowym może być zastaw, kaucja, blokada środków na rachunku osobistym lub przywłaszczenie na zabezpieczenie. Zabezpieczenie osobowe może zaś przyjmować także postać weksla, przejęcia długu, cesji wierzytelności lub przystąpienia do kredytu. Każda z tych form ma oczywiście swoje wady i zalety. Z przyjemnością wyjaśnimy Ci je podczas rozmowy osobistej w bardzo przystępny sposób.
Pamiętaj, że nasze porady są całkowicie darmowe. Wynagrodzenie pobieramy od banku w formie prowizji. Dochodzi do tego dopiero wtedy, kiedy znajdziemy już ofertę najlepszą dla Ciebie.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.