Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Rolnik a kredyt. Co ma wpływ na zdolność kredytową rolnika w banku?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 02.11.2020

Co musi zrobić rolnik, by uzyskać w banku kredyt rolniczy? Przede wszystkim udowodnić swoją zdolność kredytową. W innym przypadku nie ma szans na udzielenie pożyczki. Sytuacja wydaje się jasna, jednak komplikuje się nieco kiedy przychodzi do faktycznych rozmów o kredytach dla rolników. Okazuje się, że część właścicieli gospodarstw rolnych nie wie, jak udowodnić swój dochód.

Kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, kredyt hipoteczny dla rolnika. Czy zasady są inne?

Każdym z tych typów kredytów możesz sfinansować inne cele. Jednak obliczenie zdolności kredytowej będzie konieczne w każdym przypadku. Dotyczy to:

Poszczególne produkty bankowe będą się oczywiście różnić oprocentowaniem, marżą, prowizją czy okresem kredytowania. Jednak zawsze bank musi się upewnić, że ma do czynienia z kredytobiorcą, który spłaci zadłużenie. A przynajmniej, że ryzyko udzielenia pożyczki jest dla banku minimalne.

Hektary przeliczeniowe w gospodarstwie rolnym. Prognoza przyszłych dochodów.

Udzielając kredytu dla rolnika, bank bierze pod uwagę dochód, który możesz osiągnąć. Nie zwraca uwagi wyłącznie na to, co działo się do tej pory. Dlatego warto zadbać o zaświadczenie o ilości posiadanych hektarów przeliczeniowych. Możesz je zdobyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Prawdopodobnie wiesz już, że ilość hektarów przeliczeniowych nie musi być równa ilości hektarów fizycznych , które obejmują Twoje grunty rolne. Wszystko zależy od klasy użytków oraz od okręgu podatkowego.

Dobra wiadomość jest taka, że banki kredytujące rolników także to wiedzą. Może się więc okazać, że Twoja zdolność kredytowa jest większa, niż się spodziewasz.

Dokumenty poświadczające sprzedaż to podstawa przy staraniach o kredyty dla rolników.

Bank na pewno poprosi Cię o wszelkie faktury, rachunki i poświadczenia powiązane ze sprzedażą produktów rolnych lub ich przetworów. Warto wiedzieć, że czasem wystarczy dokumentacja z ostatniego półrocza, a czasem trzeba będzie udowodnić sprzedaż z całego roku. Deklaracja PIT także może tu być pomocna.

Bank może wyliczyć zdolność kredytową na podstawie wyciągów.

Zdarza się, że rolnik usłyszy w banku pytanie o wyciągi ze swojego konta. Może to dotyczyć ostatniego roku lub nawet dwóch. Dlaczego nie warto się przed tym bronić? Jest to najprostsza metoda udowodnienia, że świetnie zarządzasz swoimi finansami i Twoje dochody są wystarczające, by spłata nie była dla Ciebie obciążeniem.

Trzeba pamiętać, że przy okazji pokażesz pracownikom banku wszystkie swoje przyzwyczajenia. Jeśli masz poczucie, że budzą one zaufanie, wyciągi zdecydowanie warto udostępnić.

Zaświadczenie o opłaceniu podatków i składek KRUS. Dotacje unijne i krajowe. BIK.

Co jeszcze możesz zrobić, by łatwiej zdobyć kredyty dla rolników? Pokaż, że radzisz sobie z należnościami w terminie. Bank na pewno sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK. Może również wymagać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i składkami KRUS.

Silnym argumentem może być również to, że udało Ci się zdobyć dotacje unijne i dopłaty krajowe. Już samo to świadczy o tym, że świetnie radzisz sobie w swojej branży i potrafisz wykorzystać nadarzające się okazje.

Jak sprawdzić, czy kredyt rolniczy jest w Twoim zasięgu?

Nawet, jeśli zbierzesz wszystkie dokumenty, bank może nie udzielić Ci kredytu. Nie jest jednak powiedziane, że nie istnieje możliwość finansowania Twoich celów za pomocą pożyczki. Porównanie różnych ofert dostępnych na rynku jest kluczowe, by dostać kredyt na najlepszych warunkach. Jako doradcy kredytowi chętnie pomożemy Ci zrealizować Twoje plany jak najmniejszym kosztem.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.