Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Preferencyjny kredyt dla młodych rolników z linii MRcsk. Na co i komu przyznają go banki?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 27.10.2020

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników. Trzeba przyznać, że taka oferta brzmi wyjątkowo atrakcyjnie. Jak zawsze w przypadku kredytów preferencyjnych, także i tutaj trzeba jednak spełnić szereg wymagań. Warto przyjrzeć im się dokładnie. Kredyty inwestycyjne są bowiem najtańszą opcją kupna ziemi, nawet kiedy jedynym udogodnieniem jest dopłata do oprocentowania. Tutaj zaś można liczyć na jeszcze większe wsparcie.

Jakie są warunki kredytów dla rolników z linii MRcsk?

Maksymalna wartość preferencyjnego kredytu dla rolników na zakup ziemi wynosi 5 mln złotych. Bank nie może jednak kredytować całego przedsięwzięcia. Kwota kredytu nie może przekroczyć 90% wartości inwestycji. Pozostałe środki należy wnieść jako wkład własny. ARiMR może spłacić do 60% kapitału kredytu. Nie może to być jednak więcej, niż 20 tysięcy euro w przeliczeniu na złotówki.

Pomoc ARiMR jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszy przelew, w wysokości 80% całej wartości przyznanego wsparcia, następuje po zrealizowaniu inwestycji. Pozostałe 20% jest wypłacane po upływie 5 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kredyt zostanie spłacony wcześniej. Okres kredytowania jest ustalany z bankiem. Nie może być przy tym krótszy niż 5 lat.

Czy taki kredyt można przeznaczyć wyłącznie na zakup użytków rolnych?

Tak. Co więcej, tego rodzaju kredytem nie można sfinansować zakupu ziemi, która nie posiada statusu gruntów rolnych. Jeśli rolnik będzie zainteresowany zakupem działki, której część stanowią użytki rolne, a pozostały obszar to na przykład las, trzeba będzie taką działkę najpierw podzielić. Jest to swego rodzaju utrudnienie. Jednak przy odrobinie wysiłku można poradzić sobie z tym tematem.

Kredyty dla rolników z linii MRcsk mogą uzyskać zarówno osoby, które chcą powiększyć swoje gospodarstwo rolne, jak i takie, które chcą założyć nowe. W każdym przypadku docelowa powierzchnia gospodarstwa nie może jednak przekroczyć 300 ha. Co ważne, realizacja inwestycji musi się zacząć przed upływem 9 miesięcy od podpisania umowy o kredyt.

Kto może otrzymać kredyt preferencyjny dla młodych rolników?

Główne ograniczenia co do kredytobiorców dotyczą ich wieku oraz statusu zawodowego lub wykształcenia. O kredyt preferencyjny dla młodych rolników na zakup ziemi może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku kredytowego będzie mieć nie więcej, niż 40 lat. Banki mogą udzielić kredytu z częściową spłatą kapitału wyłącznie osobom o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kredytobiorca nie posiada wymaganych kwalifikacji, ale zobowiązuje się je zdobyć w ciągu 3 lat od podpisania umowy kredytowej.

Kredytu na zakup ziemi dla młodych rolników banki nie udzielają osobom w trudnej sytuacji. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie ogólne określenie. Ma ono swoją obszerną definicję zawartą w przepisach prawa. Pożyczki tego rodzaju nie otrzymają również emeryci oraz renciści, u których stwierdzono całkowitą niezdolność do pracy. Jeśli na wnioskującym ciąży obowiązek zwrotu uprzednio udzielonej pomocy, z którego się nie wywiązuje, również nie ma szans na kredyt preferencyjny z dopłatą do kapitału.

Chcesz wiedzieć, czy przysługuje Ci kredyt z dopłatami ARiMR na zakup ziemi? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.