Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Prowadzisz gospodarstwo rolne, co wiąże się z koniecznością zdobywania środków na inwestycje. Konkurencja nie śpi, warunki rynkowe w branży rolnictwa są dość trudne. Niby nie chcesz brać udziału w żadnych rankingach na najlepszego gospodarza. Jednak od tego, na jakie decyzje inwestycyjne sobie pozwolisz, zależą Twoje przyszłe dochody. Same dotacje unijne i dopłaty krajowe nie wystarczą.
W tym momencie zaczynasz myśleć o uzyskaniu kredytu dla rolników. Szukasz dostępnych możliwości. Oferta w jednym banku wydaje się całkiem ciekawa. W kolejnym również. I w następnych. W pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że masz przed sobą szereg propozycji udzielenia pożyczki. I zupełnie nie wiesz, na którą z nich się zdecydować.
Kredyty preferencyjne bardzo często są najlepszą opcją kredytowania przedsięwzięć rolniczych. Aby bank zdecydował się udzielić ich rolnikowi, trzeba co prawda skompletować szereg zaświadczeń, oświadczeń i potwierdzeń, które posłużą do wyliczenia zdolności kredytowej. Dysponując listą potrzebnych dokumentów zgromadzisz je jednak bez większych trudności.
Twoje plany może zablokować jedynie fakt, że preferencyjne kredyty dla rolników są kredytami celowymi. A to oznacza, że nie można sfinansować nimi dowolnej inwestycji. Ubiegając się o pożyczkę, musisz wskazać, na co ją przeznaczysz.
ARiMR dopłaca do oprocentowania kredytów obrotowych i inwestycyjnych, a także pożyczek na zakup gruntów. Inwestycyjne kredyty preferencyjne można pozyskać w celu wznowienia produkcji po klęsce żywiołowej lub na inwestycje w zakresie produkcji rolnej i przetwórstwa produktów rolnych. Z kredytów mogą także skorzystać osoby zajmujące się rybactwem śródlądowym lub przetwórstwem ryb, skorupiaków i mięczaków. W praktyce inwestycje rolnicze mogą przybierać bardzo różnorodne formy. Od modernizacji gospodarstwa poprzez zakup maszyn i urządzeń aż po budowę lub remont budynków.
W tym miejscu dochodzimy do kilku sformułowań, z którymi każdy rolnik musi się zapoznać przed zaciągnięciem pożyczki. Pierwszym z nich jest oprocentowanie nominalne. Bank udziela kredytu zakładając, że kredytobiorca spłaci więcej, niż sam kapitał. Oprocentowanie nominalne pokazuje, ile procent trzeba będzie dopłacić do kwoty kredytu, jeśli kredyt będzie zaciągnięty na rok. Na jego wartość wpływa WIBOR ustalany na spotkaniach największych banków w Polsce oraz marża ustalana przez konkretnego kredytodawcę. Jeśli zaciągasz kredyt w obcej walucie, zamiast WIBOR stosuje się LIBOR lub EURIBOR.
Inną wartością, którą warto porównać, jest prowizja. Banki pobierają ją od rolników jednorazowo w momencie wypłaty środków. Trzeba jednak dopytać, czy dodatkowa prowizja będzie też naliczana przy ewentualnej wcześniejszej spłacie kredytu. Czasem zamiast części prowizji proponowane jest zabezpieczenie poprzez ubezpieczenie kredytu lub karty kredytowe czy rachunki osobiste. Warto zastanowić się nad opłacalnością tego typu produktów.
Koniecznie sprawdź także okres kredytowania i maksymalną kwotę kredytu w poszczególnych bankach.
Wbrew pozorom porównanie kredytów dla rolników nie jest trudne. Banki muszą bowiem przedstawić potencjalnemu kredytobiorcy dwa współczynniki, które perfekcyjnie nadają się do porównywania ofert. Zamiast porównywać oprocentowanie nominalne lepiej porównać RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO uwzględnia bowiem wszystkie koszty kredytu, a nie tylko wybrane. Oprócz tego trzeba znać CKK (całkowity koszt kredytu). Jest to kwota, którą trzeba będzie dopłacić do kapitału. Tutaj również bierze się pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty.
Wybierając ofertę, rolnik w pierwszej kolejności powinien odrzucić więc wszystkie, które nie pozwalają mu finansować inwestycji w wygodnych ratach. Pozostałe oferty można porównać za pomocą dwóch czynników wymienionych powyżej. Dodatkowe warunki mogą mieć wpływ na Twoją decyzję dopiero wtedy, kiedy dokonasz porównania w ten sposób.
Kredyt inwestycyjny będzie zwykle bardziej opłacalny niż dowolny kredyt gotówkowy. Jednak dzięki świadomemu porównaniu ofert spłata może być jeszcze łatwiejsza, niż się spodziewasz.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.