Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyty gotówkowe dla rolników. Czy trzeba mieć gospodarstwo, by dostać je w banku?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 14.10.2020

Być może działalność rolnicza ma w Twojej rodzinie bogatą tradycję i pragniesz ją kontynuować. A może bardzo chcesz rzucić miejskie życie, zamieszkać na wsi i utrzymywać się z płodów ziemi. Twój plan wydaje się całkiem niezły, jednak trzeba znaleźć sposób na jego finansowanie. Naturalnym rozwiązaniem jest oczywiście kredyt.

W tym momencie pojawiają się pierwsze przeszkody natury formalnej. Bez pomocy dobrego doradcy kredytowego prawdopodobnie szybko zrezygnujesz ze swoich marzeń. Niepotrzebnie. Są sposoby, by je spełnić. Trzeba tylko je znać.

Kto może starać się w banku o rolniczy kredyt gotówkowy?

Rolnicy mogą liczyć na bardzo dobre warunki kredytowania. Banki dostosowują spłaty rat do terminów uzyskiwanych przez nich dochodów. W ich ofercie można znaleźć kredyty z atrakcyjnym oprocentowaniem i długim okresem kredytowania, przeznaczone na inwestycje. Nie ma żadnych problemów z udzieleniem pożyczki hipotecznej czy kredytu na zakup maszyn i urządzeń. Wszystkie te propozycje dotyczą jednak osób, które posiadają status rolnika.

Zgodnie z polskim prawem, rolnikiem indywidualnym jest właściciel, użytkownik wieczysty, dzierżawca lub samoistny posiadacz nieruchomości rolnych. Powierzchnia wspomnianych użytków nie może przy tym przekraczać 300 ha. Chcąc posiadać status rolnika indywidualnego, musisz mieć także odpowiednie kwalifikacje.

Kredyty dla rolników. Czym są kwalifikacje rolnicze?

Chodzi tu przede wszystkim o wykształcenie rolnicze. Nie trzeba do tego studiów wyższych. Wystarczy ukończyć szkołę zasadniczą zawodową lub średnią o odpowiednim profilu. Jeśli o status rolnika chce ubiegać się osoba z dyplomem ze studiów wyższych związanych z inną dziedziną, konieczne będzie udokumentowanie trzyletniego stażu pracy w rolnictwie. Alternatywnie trzeba będzie ukończyć kierunkowe studia podyplomowe.

Trzyletni staż pracy w rolnictwie muszą udowodnić również osoby, które zdobyły tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy w zawodzie przydatnym do pracy w gospodarstwie. Podobny wymóg dotyczy osób z wykształceniem średnim lub średnim branżowym innym niż rolnicze. Natomiast aż 5-letnim stażem pracy w rolnictwie muszą wykazać się osoby, które zdobyły wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze.

Oznacza to, że zanim zyskasz pełen dostęp do oferty banków udzielających kredytów rolnikom, być może musi minąć trochę czasu. A ten czas warto dobrze spożytkować.

Czy z kredytem gotówkowym dla rolnika wiążą się jeszcze inne wymagania?

Podstawę prawną, w której wskazane są wszystkie powyższe wymogi, stanowi Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003 r. Przepis ten wskazuje również na kolejne kryteria. Okazuje się, że osoba o statusie rolnika indywidualnego musi od co najmniej 5 lat zamieszkiwać gminę, na terenie której znajduje się jedna z nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Dodatkowo rolnik musi przez cały ten czas osobiście prowadzić gospodarstwo.

Czy w takim wypadku uzyskanie kredytu dla rolników na utworzenie gospodarstwa jest w ogóle możliwe?

W ofercie banków znajdziesz inwestycyjne kredyty preferencyjne na założenie gospodarstwa.

Rozwiązaniem dla osób do 40 roku życia są kredyty preferencyjne z linii MRcsk. Mogą być one przeznaczone na założenie nowego gospodarstwa rolnego. Oczywiście tu również występują pewne obostrzenia. Nie będąc rolnikiem indywidualnym, możesz nabyć ziemię rolną, gdy jesteś osobą bliską sprzedającemu. W innym przypadku można jednak uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zgoda taka może być udzielona na wniosek sprzedającego lub nabywcy.

Zaciągając kredyt na zakup gruntów rolnych dla młodych rolników trzeba także złożyć pewną deklarację. Kredytobiorca musi bowiem stać się rolnikiem aktywnym zawodowo w ciągu 18 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego związanego z posiadaniem gospodarstwa. Należy także liczyć się z tym, że przy kredytach dla rolników z dopłatami od ARiMR konieczne jest zabezpieczenie w postaci co najmniej 10% wkładu własnego w inwestycję. W zasadach udzielania kredytu tego rodzaju znajdują się również wymagania odnośnie kwalifikacji zawodowych kredytobiorcy.

Ogromnym plusem tego typu kredytów jest jednak to, że są one tanie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaci bowiem część oprocentowania i kapitału kredytu. O udzieleniu pożyczki decyduje jednak bank, w którym trzeba wykazać się zdolnością kredytową. Jak widać, formalności związane z tworzeniem nowych gospodarstw są dość skomplikowane. Dlatego serdecznie polecamy naszą pomoc w tym zakresie.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.