Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt rolniczy na preferencyjnych warunkach. Czym jest oferowana przez banki pożyczka dla rolnika z dopłatą ARiMR?

Powrót do listy porad
Autor: Jarek, Dodano: 05.08.2020

Pożyczka dla rolnika z niskim oprocentowaniem to kusząca propozycja dla wielu właścicieli gospodarstw rolnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została utworzona w 1994 roku. Jej celem jest wspieranie obszarów wiejskich i szeroko rozumianego rozwoju rolnictwa. Agencja realizuje ten cel m.in. poprzez przeznaczanie środków na częściową spłatę oprocentowania kredytów rolniczych. Dzięki temu banki mogą oferować rolnikom kredyty na zdecydowanie lepszych warunkach, niż są w stanie zaproponować przedstawicielom innych grup zawodowych w Polsce.

Jaka jest maksymalna wartość kredytu preferencyjnego, który rolnik może otrzymać w banku?

Wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz. Na pojedyncze gospodarstwo rolne można uzyskać aż 5 mln złotych kredytu z dopłatami ARiMR. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Gospodarze zajmujący się działami specjalnymi produkcji rolnej mogą liczyć na kredyt do 8 mln złotych. Z kolei osoby, które skupiły się na przetwórstwie produktów rolnych, mogą planować przedsięwzięcia, które sfinansują za pomocą kredytu preferencyjnego o wartości aż 16 mln złotych.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy gospodarz otrzyma kredyt w maksymalnej wysokości. Wysokość kredytu, jaki uzyskasz, zależy od Twojej zdolności kredytowej oraz od planu inwestycji lub protokołu oszacowania szkód, co wyjaśniamy poniżej.

Na co mogą być przeznaczone pożyczki dla rolników z częściową spłatą oprocentowania?

Kredyty preferencyjne przyznawane są na dobrze rokujące inwestycje w rolnictwie lub jako pomoc po wystąpieniu klęski żywiołowej.

W pierwszym przypadku bank na podstawie planu przedsięwzięcia może przyznać kredyt na sfinansowanie części kosztów inwestycji. Dzięki pozyskanym środkom można kupić grunty rolne, postawić budynki do produkcji rolnej (lub zmodernizować już istniejące) oraz stworzyć dobrze funkcjonującą infrastrukturę gospodarstwa poprzez zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Preferencyjne kredyty inwestycyjne są udzielane maksymalnie na 15 lat.

Drugim typem preferencyjnych pożyczek dla rolników są tak zwane kredyty klęskowe. Ich wartość nie może przekroczyć sumy wskazanej w protokole oszacowania szkód. O kredyt tego rodzaju można się starać tylko przez rok po spisaniu wyżej wymienionego protokołu. Przy kredytach klęskowych okres kredytowania zależy wyłącznie od umowy z bankiem. Jednak dopłaty do oprocentowania od ARiMR nie mogą być naliczane dłużej, niż 4 lata.

Kredytów klęskowych banki udzielają na wznowienie produkcji. Środkami z kredytu można opłacić odbudowę zniszczonych lub uszkodzonych budynków, maszyn i urządzeń rolniczych, a także pozostałych elementów infrastruktury gospodarstwa. Uzyskując klęskowy kredyt obrotowy możesz z kolei zakupić środki niezbędne do prowadzenia produkcji rolnej, takie jak żywy inwentarz, pasze i koncentraty, kwalifikowany materiał szkółkarski i siewny, nawozy, środki ochrony roślin i paliwo, które wykorzystasz na cele rolnicze.

Oferta poszczególnych banków dotycząca kredytów dla rolników na preferencyjnych warunkach jest zróżnicowana.

Warto pamiętać, że kredyt preferencyjny nie jest jednolitym produktem bankowym. Kredytu udzielają poszczególne banki. ARiMR zapewnia jedynie częściową spłatę oprocentowania. Oznacza to, że w proponowana wysokość kredytu, prowizja, marża, czy oprocentowanie nie będą takie same w każdej instytucji bankowej. Poszczególne banki różnie ocenią także zdolność kredytową niezbędną do uzyskania pożyczki dla rolnika.

Rolnicy mogą więc w jednym banku uzyskać odmowną decyzję dotyczącą uzyskania kredytu z dopłatami ARiMR, a w innym banku decyzja będzie pozytywna. Trzeba też pamiętać o tym, że warto poznać ofertę wszystkich banków i wybrać spośród nich tę, która rzeczywiście jest najbardziej korzystna.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.