Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt na zakup ziemi rolnej. Jakich dokumentów wymaga bank?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 19.10.2020

Prowadzisz działalność rolniczą? A może dopiero myślisz o założeniu gospodarstwa rolnego? Chcesz kupić grunty rolne i potrzebujesz pożyczki? Banki udzielają kredytów na zakup ziemi z długim okresem kredytowania. Jeśli chcesz dostać kredyt z dobrym oprocentowaniem, atrakcyjną karencją i niską ratą, chętnie Ci w tym pomożemy.

Na początek wyjaśnimy, jakie kredyty dla rolników można przeznaczyć na zakup ziemi. Podpowiemy też, jakie dokumenty warto zebrać, zanim zaczniesz starać się o pożyczkę.

Kredyt preferencyjny to najlepszy sposób finansowania kupna gruntów.

Zakup gruntów rolnych można sfinansować rolniczym kredytem preferencyjnym z linii RR lub Z. Maksymalny okres kredytowania wynosi tutaj 15 lat. Kwota kredytu jest zaś całkiem imponująca. Może bowiem wynieść nawet 16 mln złotych na inwestycje w zakresie przetwórstwa. Producenci rolni mogą zaś liczyć na kredyt w maksymalnej wysokości 5 lub 8 mln złotych, w zależności od tego, czy prowadzą jeden z działów specjalnych produkcji rolnej.

Oprocentowanie kredytu preferencyjnego jest stałe. Nie może być przy tym większe, niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona o 2,5%. Co najważniejsze, część oprocentowania zaciągniętej pożyczki spłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt preferencyjny z dopłatami ARiMR jest także dostępny dla młodych rolników do 40 roku życia, którzy chcieliby powiększyć swoje gospodarstwo rolne lub utworzyć nowe. Przy kredytach z linii MRcsk agencja zapewnia również częściową spłatę kapitału.

Co musi zawierać plan inwestycji związany z preferencyjnymi kredytami dla rolników?

Do wniosku o kredyt z dopłatami ARiMR trzeba dołączyć plan inwestycji. Musisz w nim przede wszystkim określić, co masz zamiar robić i gdzie będzie się to odbywać. Ważne są również planowane daty rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Trzeba będzie wyjaśnić, jak masz zamiar finansować swój projekt oraz jaki czas na spłatę długu i jaka karencja Cię interesuje.

Istotnym punktem planu jest także nazwa produkcji prowadzonej podczas trwania umowy kredytowej. W dokumencie trzeba będzie również zawrzeć przewidywane rynki zbytu dla wytworzonych produktów rolnych.

Komercyjny kredyt na zakup ziemi rolnej. Czym różni się od kredytu inwestycyjnego?

Kredyt komercyjny to pożyczka udzielana na standardowych warunkach rynkowych. W tym wypadku nie można więc liczyć na żadne dopłaty. Z tego względu po kredyty komercyjne sięgają zazwyczaj osoby, które z jakichś powodów nie mogą uzyskać w banku kredytu preferencyjnego. Czas na spłatę długu może być w tym przypadku nawet dłuższy, niż przy kredycie z dopłatami ARiMR. Także tutaj trzeba będzie jednak wykazać zdolność kredytową.

Jakie dokumenty trzeba posiadać, by starać się w banku o kredyty dla rolników?

Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt preferencyjny czy komercyjny, bank musi zdecydować, czy stać Cię na spłatę zobowiązania. Dlatego koniecznie zgromadź faktury, wykazy, zaświadczenia i rachunki z ostatniego roku. Odwiedź także swój urząd gminy i zdobądź stamtąd zaświadczenie o ilości posiadanych hektarów fizycznych i przeliczeniowych. Czasem bank wymaga zaświadczenia o dochodach, które uzyskasz w tym samym miejscu.

Przyda Ci się także zaświadczenie o wysokości otrzymanych dotacji i nakaz płatniczy podatku rolnego. Niektóre banki biorą pod uwagę wyciągi z konta bankowego. Pamiętaj także, by zawsze dbać o swoją wiarygodność jako kredytobiorca. Twoja historia w BIK zostanie bowiem sprawdzona przez bank w pierwszej kolejności.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.