Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Prowadzisz działalność rolniczą? A może dopiero myślisz o założeniu gospodarstwa rolnego? Chcesz kupić grunty rolne i potrzebujesz pożyczki? Banki udzielają kredytów na zakup ziemi z długim okresem kredytowania. Jeśli chcesz dostać kredyt z dobrym oprocentowaniem, atrakcyjną karencją i niską ratą, chętnie Ci w tym pomożemy.
Na początek wyjaśnimy, jakie kredyty dla rolników można przeznaczyć na zakup ziemi. Podpowiemy też, jakie dokumenty warto zebrać, zanim zaczniesz starać się o pożyczkę.
Zakup gruntów rolnych można sfinansować rolniczym kredytem preferencyjnym z linii RR lub Z. Maksymalny okres kredytowania wynosi tutaj 15 lat. Kwota kredytu jest zaś całkiem imponująca. Może bowiem wynieść nawet 16 mln złotych na inwestycje w zakresie przetwórstwa. Producenci rolni mogą zaś liczyć na kredyt w maksymalnej wysokości 5 lub 8 mln złotych, w zależności od tego, czy prowadzą jeden z działów specjalnych produkcji rolnej.
Oprocentowanie kredytu preferencyjnego jest stałe. Nie może być przy tym większe, niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona o 2,5%. Co najważniejsze, część oprocentowania zaciągniętej pożyczki spłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Kredyt preferencyjny z dopłatami ARiMR jest także dostępny dla młodych rolników do 40 roku życia, którzy chcieliby powiększyć swoje gospodarstwo rolne lub utworzyć nowe. Przy kredytach z linii MRcsk agencja zapewnia również częściową spłatę kapitału.
Do wniosku o kredyt z dopłatami ARiMR trzeba dołączyć plan inwestycji. Musisz w nim przede wszystkim określić, co masz zamiar robić i gdzie będzie się to odbywać. Ważne są również planowane daty rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Trzeba będzie wyjaśnić, jak masz zamiar finansować swój projekt oraz jaki czas na spłatę długu i jaka karencja Cię interesuje.
Istotnym punktem planu jest także nazwa produkcji prowadzonej podczas trwania umowy kredytowej. W dokumencie trzeba będzie również zawrzeć przewidywane rynki zbytu dla wytworzonych produktów rolnych.
Kredyt komercyjny to pożyczka udzielana na standardowych warunkach rynkowych. W tym wypadku nie można więc liczyć na żadne dopłaty. Z tego względu po kredyty komercyjne sięgają zazwyczaj osoby, które z jakichś powodów nie mogą uzyskać w banku kredytu preferencyjnego. Czas na spłatę długu może być w tym przypadku nawet dłuższy, niż przy kredycie z dopłatami ARiMR. Także tutaj trzeba będzie jednak wykazać zdolność kredytową.
Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt preferencyjny czy komercyjny, bank musi zdecydować, czy stać Cię na spłatę zobowiązania. Dlatego koniecznie zgromadź faktury, wykazy, zaświadczenia i rachunki z ostatniego roku. Odwiedź także swój urząd gminy i zdobądź stamtąd zaświadczenie o ilości posiadanych hektarów fizycznych i przeliczeniowych. Czasem bank wymaga zaświadczenia o dochodach, które uzyskasz w tym samym miejscu.
Przyda Ci się także zaświadczenie o wysokości otrzymanych dotacji i nakaz płatniczy podatku rolnego. Niektóre banki biorą pod uwagę wyciągi z konta bankowego. Pamiętaj także, by zawsze dbać o swoją wiarygodność jako kredytobiorca. Twoja historia w BIK zostanie bowiem sprawdzona przez bank w pierwszej kolejności.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.