Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt na zakup maszyn rolniczych czy leasing rolniczy? Co wybrać?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 02.12.2020

W zamierzchłych czasach rolnicy zaspokajali głównie potrzeby rynków lokalnych. Nie było wtedy mowy o tak nasilonej konkurencji, z jaką mierzyć się muszą współcześni gospodarze. W tym momencie żadne gospodarstwo rolne nie może się obyć bez specjalistycznych urządzeń. Wiąże się to z koniecznością coraz to nowych inwestycji.

Skąd wziąć na nie pieniądze? Rolnicy mają w tej kwestii kilka możliwości.

Jak można finansować maszyny rolnicze?

Maszyny i urządzenia rolnicze można sfinansować na kilka sposobów. Polscy gospodarze bardzo chętnie sięgają po kredyty preferencyjne. Zamiast natychmiastowego zakupu ciągnika, kombajnu czy sieczkarni warto rozważyć również leasing rolniczy.

Jeśli żadna z tych opcji nie przypadnie Ci do gustu lub masz problem z uzyskaniem korzystnej oferty, możesz zdecydować się na kredyt gotówkowy. Ta opcja wymaga najmniej formalności. Jednak nie decyduj się na nią pochopnie. Warunki kredytowania przy pożyczce na dowolny cel są zwykle najmniej korzystne.

Preferencyjny kredyt na zakup maszyn i urządzeń.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznacza co roku pokaźne środki na dopłaty do oprocentowania kredytów rolniczych. Dzięki temu rolnik może zaciągnąć w banku tanią pożyczkę inwestycyjną. Teoretycznie wystarczy przedstawić w banku plan przedsięwzięcia i wykazać zdolność kredytową. W praktyce okazuje się jednak, że inwestycja musi spełniać szereg wymogów. A do tego uzyskać pozytywną ocenę rentowności wystawioną przez bankowych ekspertów.

O preferencyjne kredyty inwestycyjne trzeba się więc solidnie postarać. Warto jednak to zrobić, gdyż są to najtańsze kredyty dla rolników dostępne na rynku.

Które banki mają pożyczki preferencyjne w swojej ofercie kredytowej?

Kredytów z dopłatami od ARiMR udzielają wyłącznie niektóre instytucje. Są to:

Ich oferty różnią się między sobą wysokością marży, prowizji i dodatkowych opłat. Z tego względu zaciągając preferencyjny kredyt dla rolników, koniecznie porównaj ze sobą wszystkie propozycje.

Leasing maszyn rolniczych.

Czym leasing różni się od kredytu? Kredyt jest zaciągany na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Leasing dotyczy zaś prawa do korzystania z nich. Gdy nabywasz sprzęt za środki z kredytu dla rolników, automatycznie zostajesz właścicielem danego urządzenia. Kiedy podpisujesz umowę leasingową, właścicielem maszyny jest w dalszym ciągu leasingodawca.

Po spłaceniu wszystkich rat leasingowych, prawa własności mogą przejść na Ciebie automatycznie. Dzieje się tak, jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy. Przy leasingu operacyjnym możesz wykupić sprzęt, dokonując dodatkowej, niewielkiej opłaty. Nie musisz jednak tego robić.

Raty leasingowe są zwykle niższe, niż raty standardowych kredytów celowych. Umowy podpisywane są zaś szybko i nie trzeba w tym celu tworzyć planów inwestycyjnych.

Gdzie rolnik może starać się o leasing?

Leasing oferują zazwyczaj profesjonalne firmy skupione wokół tej tematyki. Coraz częściej można jednak podpisać umowę leasingową w bankach. Sytuacja zmienia się dość dynamicznie.

Jeśli nie wiesz, na którą z proponowanych opcji się zdecydować, koniecznie skontaktuj się z profesjonalnym, darmowym doradcą kredytowym. Jego praca jest opłacana przez bank. W innym przypadku ta sama kwota powędrowałaby do jednego z bankowych pracowników. Doradca kredytowy działa zaś w Twoim interesie, zbierając w jednym miejscu najkorzystniejsze oferty różnorodnych firm i instytucji. Nie tylko udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie pytania, ale również pomoże w dopełnieniu formalności.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.