Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt na zakup ciągnika rolniczego i innych maszyn rolniczych. Skąd go wziąć?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 10.10.2020

Zakup ciągnika wiąże się z ogromnymi kosztami. Podobnie jest zresztą przy próbie nabycia innych urządzeń rolniczych. Często przekracza to budżet gospodarstwa rolnego. Jednocześnie bez maszyn nie da się prowadzić działalności rolniczej w sposób konkurencyjny. Na sprzęt do produkcji rolnej można oczywiście oszczędzać. Jednak będzie to trwało długo. Tymczasem gospodarstwo musi przynosić dochody w sposób ciągły.

Jak rozwiązać taki dylemat? Banki oferują wiele możliwości. Dzięki nim natychmiast sfinansujesz zakup sprzętu lub jego użytkowanie.

Jak finansować zakup maszyn i urządzeń rolniczych?

Rolnicy najczęściej w pierwszej kolejności sięgają po kredyty preferencyjne. Są gotowi przebrnąć przez skomplikowane procedury, uzyskując w zamian atrakcyjne warunki udzielenia pożyczki. W wielu przypadkach rzeczywiście jest to rozsądne wyjście. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją inne opcje.

Operacyjny leasing rolniczy umożliwia korzystanie ze sprzętu bez konieczności wykupywania go na własność. W związku z tym raty leasingowe również nie należą do wysokich. Maszynę, która jest przedmiotem leasingu, można tanio wykupić po opłaceniu wszystkich należności. Nie jest to jednak konieczność. Przy leasingu finansowym prawa własności przejdą na rolnika od razu. Ale w tym przypadku raty są nieco wyższe.

Inwestycyjne kredyty dla rolników charakteryzują się korzystnym oprocentowaniem.

Wśród preferencyjnych kredytów dla rolników można znaleźć kredyty inwestycyjne. Kwota kredytu tego rodzaju może wynieść aż 5 mln złotych na pojedyncze gospodarstwo rolne. Z powodzeniem można w ten sposób kredytować kupno maszyn rolniczych. Preferencyjne warunki kredytowania dotyczą jednak wyłącznie niższego oprocentowania. Banki mogą w dalszym ciągu naliczać różnorodne prowizje i marże.

Zakup sprzętu rolniczego jest w takim wypadku traktowany jako inwestycja. Musi ona przy tym służyć celom ściśle określonym w odpowiednich przepisach. Przy dobrze skonstruowanym planie przedsięwzięcia z uzyskaniem kredytu preferencyjnego nie powinno być problemów. Warto postarać się o niego choćby z tego względu, że spełnia on warunki związane z unijnymi dofinansowaniami.

Leasing rolniczy jako alternatywa dla kredytu na zakup maszyn rolniczych.

Kiedy dostajesz dotację na maszyny rolnicze, musisz je nabyć na własność. Jeśli chcesz więc w części sfinansować zakup sprzętu dotacją, leasing nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Podczas trwania umowy leasingowej właścicielem urządzenia jest bowiem leasingodawca.

Leasing ma jednak swoje niewątpliwe zalety. Szczególnie docenią je gospodarze, którzy prowadzą pełną księgowość. Ratę leasingu operacyjnego można w takim wypadku wliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Przy leasingu finansowym można zaś odliczyć od podatku koszty amortyzacji sprzętu. W obu przypadkach można także odliczać VAT.

Na co uważać przy porównywaniu ofert różnych banków?

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, koniecznie porównaj wszystkie oferty, jakie możesz znaleźć. Niejednokrotnie kredyt z najniższą ratą wcale nie będzie kredytem najlepszym. Banki czasem naliczają dodatkowe opłaty za ewentualne zmiany w harmonogramie spłat czy okresie kredytowania. Zdarza się, że wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

Dlatego każdy punkt umowy warto przeanalizować z doradcą kredytowym. Tylko wtedy zyskasz pewność, że dokładnie wiesz, na czym stoisz, korzystając z niezbędnego urządzenia.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.