Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt na maszyny rolnicze czy leasing? Co się opłaca rolnikom?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 17.09.2020

W czasach współczesnych trudno wyobrazić sobie dochodowe gospodarstwo rolne bez specjalistycznych maszyn i urządzeń rolniczych. Zakup ciągnika, sieczkarni czy opryskiwacza jest jednak sporym obciążeniem dla budżetu. Tego typu inwestycje przynoszą oczywiście dochód, ale nie jest on natychmiastowy. Nic więc dziwnego, że większość gospodarzy finansuje tego typu przedsięwzięcia, korzystając z pożyczek bankowych.

Skoro prowadzisz gospodarstwo, prędzej czy później staniesz przed dylematem, co wybrać. Banki proponują kredyty na zakup urządzeń i leasing rolniczy. W ostatnich latach pojawił się także nowy produkt, nazywany pożyczką leasingową. Poniżej przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Czym jest kredyt na maszyny rolnicze?

Kredyt na maszyny rolnicze jest kredytem celowym. Oznacza to, że pozyskanych w ten sposób środków nie możesz przeznaczyć na nic innego. Aby uzyskać tego typu pożyczkę, musisz wykazać swoją zdolność kredytową. Jest to oczywiście swego rodzaju utrudnienie. Kredyty na zakup urządzeń rolniczych są jednak dzięki temu bezpieczne. Skoro bank twierdzi, że stać Cię na kredyt, możesz śmiało przyjąć podobne założenie.

Zaletą kredytów rolniczych jest długi okres kredytowania. Dzięki temu możesz korzystać z nowoczesnych urządzeń, płacąc niską ratę. Koszty kredytu mogą być też zmniejszone przez dodatkowe zabezpieczenie. Co ważne, sprzęt rolniczy możesz kupić, korzystając z preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. Dzięki temu można liczyć na wyjątkowo niskie oprocentowanie.

Na czym polega leasing maszyn i urządzeń rolniczych?

Leasing maszyn i urządzeń jest bardzo podobny do kredytów. Podstawową różnicę stanowi jednak przedmiot umowy. Przy umowie kredytowej to rolnik jest właścicielem danego sprzętu przez cały okres kredytowania. Umowa leasingowa dotyczy zaś prawa do korzystania z danej maszyny. Urządzenie jest przy tym własnością leasingodawcy aż do końca trwania umowy.

Formalności związane z podpisaniem umowy leasingowej są znacznie prostsze, niż w przypadku kredytów. Leasing można też uzyskać łatwiej, niż kredyt. Szczególnie, jeśli nie posiada się dużego wkładu własnego.

Po zakończeniu umowy na leasing operacyjny dane urządzenie można wykupić za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Nie ma jednak takiego obowiązku. Jeśli rolnik zdecyduje się na leasing finansowy, przejęcie prawa własności nastąpi w sposób automatyczny.

Pożyczka leasingowa - łatwy do uzyskania kredyt na zakup maszyn.

Pożyczka leasingowa jest w gruncie rzeczy prostym kredytem na maszyny rolnicze. Prawa własności urządzenia przechodzą na rolnika od razu, tak jak w przypadku kredytu. Formalności są jednak uproszczone, a wymagania mniejsze, co upodabnia pożyczkę leasingową do leasingu. Czy w związku z tym jest to najlepsze rozwiązanie na sfinansowanie sprzętu? Niekoniecznie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Z której formy finansowania powinien skorzystać rolnik?

Dotacje unijne mogą stanowić wkład własny tylko wtedy, kiedy rolnik nabywa urządzenie na własność. W takim przypadku może on skorzystać wyłącznie z kredytu lub pożyczki leasingowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że od podatku można wtedy odliczyć wyłącznie część odsetkową raty.

Właśnie dlatego rolnicy będący przedsiębiorcami znacznie częściej podpisują umowy leasingowe. Leasing finansowy pozwala bowiem dodatkowo na odliczenie od podatku kosztów związanych z amortyzacją urządzenia. Tego rodzaju odpisów nie można stosować w leasingu operacyjnym. Za to w koszty uzyskania przychodu wpisuje się przy nim ratę leasingową i opłatę wstępną. Co więcej, rolnik może odliczyć od owych kosztów VAT.

Są to oczywiście jedynie zasady ogólne. Więcej szczegółów poznasz przy rozmowie z doradcą kredytowym, na którą serdecznie Cię zapraszamy.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.