Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
W rolnictwie zaszły w ostatnich latach duże zmiany. Niektórzy rolnicy stanęli przed koniecznością zakupu wydajnych maszyn i urządzeń, które przyspieszą pracę. Inni musieli całkowicie zmienić branżę, ponieważ ich dotychczasowa działalność przestała być opłacalna. Wszystko to nie byłoby możliwe bez sporych inwestycji. Z tego względu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła potężne środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych. Dzięki temu polscy gospodarze mogą wziąć kredyty rolnicze z wyjątkowo niskim oprocentowaniem.
Kredyty inwestycyjne dla rolników można przeznaczyć na zakup specjalistycznego sprzętu oraz gruntów rolnych. Z powodzeniem można nimi również finansować budowę, rozbudowę lub remont budynków gospodarczych. Kredyty tego typu mogą również posłużyć do utworzenia nowego gospodarstwa rolnego lub przetwórni.
Z kolei kredyty obrotowe udzielane są głównie w formie klęskowej na podstawie protokołu oszacowania szkód. Możliwość uzyskania kredytu obrotowego ARiMR oferuje również niektórym gospodarzom, którzy czekają na wypłaty należności z ubiegłych lat. Na szczęście do 20% kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć na zakup środków trwałych związanych z kredytowanym przedsięwzięciem.
Banki współpracujące z ARiMR udzielają kredytów na inwestycje z niższym oprocentowaniem w kilku liniach. Linia RR to kredyty na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym. Kredyty z linii PR mogą posłużyć do sfinansowania inwestycji w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów. Jako kredyty inwestycyjne należy również traktować kredyty na zakup użytków rolnych z linii Z oraz MRcsk.
W każdym z tych przypadków Agencja nieco inaczej określa kredytobiorcę. Wybierając kredyt z dopłatami ARiMR, należy więc nie tylko brać pod uwagę dopasowanie celu inwestycji do konkretnej linii kredytowej, ale również spełniać inne wymagania. Z tego względu pomoc dobrego doradcy kredytowego jest w tej sytuacji nieoceniona.
Kwota kredytu inwestycyjnego dla rolników może wynieść maksymalnie 16 mln złotych. Na tak wysoki kredyt mogą jednak liczyć wyłącznie rolnicy zajmujący się przetwórstwem produktów rolnych. Działy specjalne produkcji rolnej uzyskają maksymalnie kredyt o wysokości 8 mln złotych. Z kolei pojedyncze gospodarstwo rolne może otrzymać kredyt do 5 mln złotych.
Kredytem nie można oczywiście sfinansować całej inwestycji. Banki mogą zapewnić środki do 80% kosztów inwestycyjnych. W niektórych przypadkach do 70%. Oznacza to, że aby uzyskać kredyt preferencyjny na inwestycje, należy posiadać kapitał w wysokości 20-30% niezbędnych do jej sfinansowania środków.
Termin spłaty kredytu jest zawsze ustalany indywidualnie. Okres kredytowania nie może jednak przekroczyć 15 lat.
Kredyty z dopłatami od ARiMR oferują:
Kredytów z częściową spłatą oprocentowania udzielają także zrzeszone w dwóch pierwszych wymienionych instytucjach banki spółdzielcze.
Wniosek o kredyt na inwestycje należy złożyć w placówce bankowej. Kredytu udziela bowiem bank. ARiMR zapewnia jedynie dopłaty, nie wpływa zaś na decyzję o przyznaniu pożyczki preferencyjnej. Do wniosku należy dołączyć plan przedsięwzięcia. Oprócz tego niezbędne będą dokumenty związane z inwestycją oraz pozwalające wyliczyć zdolność kredytową. Pełną listę potrzebnej dokumentacji otrzymasz od swojego doradcy kredytowego lub w instytucji, w której starasz się o kredyt.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.