Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt dla rolników na zakup ziemi. Jak bank może Ci pomóc?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 20.09.2020

Zaciągając kredyty dla rolników na zakup ziemi trzeba się kierować daleko idącym rozsądkiem. Istnieje co najmniej kilka sposobów na sfinansowanie tego typu przedsięwzięcia. Do najbardziej popularnych należą jednak kredyty preferencyjne i hipoteczne. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Czy zakup ziemi warto sfinansować preferencyjnym kredytem inwestycyjnym?

Zdecydowanie tak. Po pierwsze, jest to najtańsza forma finansowania tego rodzaju inwestycji. Po drugie, nie obciążasz w ten sposób hipoteki. Jest to jednak kredyt trudniej dostępny.

Kredyty preferencyjne są udzielane wyłącznie przez banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Związane z nimi wymagania są dość skomplikowane. Nie jest to jednak nic, z czym dobry doradca kredytowy sobie nie poradzi. Charakteryzują się przy tym bardzo niskim oprocentowaniem. Na zakup ziemi można przeznaczyć kredyty z linii:

Jaka jest maksymalna kwota rolniczych kredytów preferencyjnych?

Kwota preferencyjnego kredytu dla rolników na zakup ziemi nie może przekroczyć 5 mln złotych na pojedyncze gospodarstwo rolne. W przypadku działów specjalnych produkcji rolnej kwota kredytu z dopłatami od ARiMR jest wyższa. Wynosi aż 8 mln złotych. Osoby zajmujące się przetwórstwem produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków mogą liczyć na kredyt do 16 mln złotych.

ARiMR określa także, jaką część planowanej inwestycji mogą stanowić środki z kredytu preferencyjnego. Maksymalny okres kredytowania wynosi w tym przypadku 15 lat.

Zalety kredytu hipotecznego na zakup gruntów rolnych.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na procedury związane z uzyskaniem kredytu na preferencyjnych warunkach, możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny. Taka pożyczka jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, kiedy nie przysługuje Ci kredyt z dopłatami od ARiMR. Warto wiedzieć, że banki niechętnie udzielają kredytów z dopłatami na małe kwoty, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może się więc okazać, że trudno Ci będzie sfinansować zakup upatrzonej działki najtańszym kredytem dla rolników na zakup ziemi.

Zaletą kredytów hipotecznych jest również dłuższy okres kredytowania. Może on sięgać nawet 30 lat. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie uzyskać w takim kredycie niższą ratę.

Opłaty w banku związane z hipotecznym kredytem dla rolników na zakup ziemi.

Przy kredytach hipotecznych banki wymagają zwykle od rolników wkładu własnego w wysokości od 10 do 30% wartości nieruchomości. Kredyty dla rolników na zakup ziemi można uzyskać na kwotę od 20 tysięcy złotych. Ustanowienie hipoteki trwa zwykle do 2 miesięcy. W tym czasie koszty kredytu będą nieco wyższe.

Z kredytami na zakup ziemi wiąże się również prowizja i marża. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i preferencyjnych. Będą one różne w zależności od banku. Skoro zamierzasz założyć lub powiększyć gospodarstwo rolne, koniecznie porównaj więc wszystkie oferty i wybierz spośród nich tę, która jest dla Ciebie najbardziej korzystna.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.