Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Kredyt dla młodego rolnika - jakie opcje oferują banki oraz ARiMR?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 19.09.2020

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma za zadanie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Swój cel realizuje m.in. poprzez współpracę z bankami. Dzięki dopłatom do oprocentowania od ARiMR polscy rolnicy mogą korzystać z wyjątkowo tanich pożyczek. Do tak korzystnych warunków kredytowania nie mają dostępu osoby działające w innych branżach.

Dość zabawnym wydaje się fakt, że na potrzeby dedykowanych produktów bankowych ARiMR musiała określić, co rozumie pod pojęciem młody rolnik. Okazuje się, że jest to osoba pełnoletnia, która ma nie więcej niż 40 lat i prowadzi działalność rolniczą. Skoro tak, warto wiedzieć, na jakie wsparcie może ona liczyć.

Kredyt preferencyjny z linii MRcsk - kup ziemię na raty.

Ogromną popularnością cieszy się kredyt na zakup użytków rolnych przez młodych rolników. Jest to preferencyjny kredyt z linii MRcsk. Oprócz dopłat do oprocentowania ARiMR zapewnia w tym przypadku również częściową spłatę kapitału. Kredyt tego typu jest udzielany mikro i małym przedsiębiorstwom. Właściciel przedsiębiorstwa rolnego musi przy tym posiadać określone kwalifikacje zawodowe. Co ważne, musi też rozpoczynać działalność rolniczą po raz pierwszy.

Kredyt jest udzielany na maksymalnie 90% wartości inwestycji. Jego kwota może wynosić nawet 5 mln złotych. Warunkiem udzielenia kredytu z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych jest przedstawienie przekonującego planu inwestycji. Jej realizację trzeba rozpocząć najpóźniej 9 miesięcy po podpisaniu umowy kredytowej.

Premia dla młodego rolnika. Kto może się o nią starać?

Inną formą wsparcia jest tak zwana premia dla młodego rolnika. Możesz się o nią starać, jeśli spełniasz wymagania odnośnie wieku i posiadasz gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha. Działalność rolniczą możesz prowadzić nie dłużej, niż 24 miesiące. Ponadto należy posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zdobyć je przed upływem 3 lat od wydania decyzji o przyznaniu pomocy.

Premia jest przyznawana na prowadzenie gospodarstw, których wartość ekonomiczna wynosi od 13 tysięcy do 150 tysięcy euro. Można nią także sfinansować przygotowanie produktów rolnych do sprzedaży. Całkowita kwota pomocy wynosiła w 2020 roku 150 tysięcy złotych. 120 tysięcy złotych było wypłacane od razu. Pozostałe 30 tysięcy rolnik mógł zyskać dopiero po wypełnieniu planu inwestycji, na którą przyznano pomoc.

Kredyty dla rolników. Warto rozważyć je jako alternatywę.

Oprócz dedykowanych kredytów dla młodych rolników warto wziąć pod uwagę inne kredyty preferencyjne. Na podstawie biznesplanu w bankach współpracujących z ARiMR i zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych możesz zaciągnąć tani kredyt inwestycyjny. Umożliwi Ci on budowę lub rozbudowę gospodarstwa i wyposażenie go w nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze. Warto również zainteresować się nieoprocentowanym kredytem obrotowym. Jest on jednak wypłacany wyłącznie producentom rolnym, którzy oczekują na wypłatę płatności bezpośrednich.

Kredyt gotówkowy może się przydać, gdy inne metody są niedostępne.

Nawet, jeśli nie masz szans na uzyskanie preferencyjnego kredytu dla młodych rolników, nie rezygnuj ze swoich planów. Jesteśmy doradcami kredytowymi z ogromnym doświadczeniem. Znajdziemy sposób finansowania Twoich celów. Będziemy reprezentować w banku Twoje interesy. Wywalczymy dla Ciebie niską ratę i odpowiedni okres kredytowania.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.