Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Kredyty dla rolników możesz dostać dość łatwo, jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalnym doradcą kredytowym. Sukcesem należy więc nazywać nie samo przyznanie kredytu, a raczej wybór najlepszej oferty. Wbrew pozorom nie zawsze warto podpisywać umowę z bankiem, który oferuje Ci największy kredyt i najniższą ratę. Liczą się także inne czynniki.
Banki w dużej mierze samodzielnie decydują o warunkach kredytowania. Naliczają różnorodne marże, prowizje, oprocentowanie nominalne. Zdarza się, że aby uzyskać kredyt trzeba założyć w banku rachunek osobisty lub kartę kredytową. Czasem warunkiem uzyskania kredytu jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. W tych wszystkich liczbach dość łatwo się pogubić. Szczególnie, że trudno określić, która z nich wpłynie na kredyt w największym stopniu.
Z pomocą kredytobiorcom przychodzi Ustawa o kredycie konsumenckim. 22 października 2017 r. uległa ona nowelizacji. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami bank ma obowiązek poinformować kredytobiorcę o warunkach kredytowania w sposób jasny i wyraźny. Oznacza to, że nie będzie potrzeby wyszukiwania najważniejszych informacji w treściach zapisanych w umowie drobnym drukiem.
Najważniejszym czynnikiem kredytów dla rolników jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Znając RRSO, dowiesz się, ile procent trzeba by dopłacić do kwoty kredytu, jeśli miałby być on spłacony w przeciągu jednego roku. RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu wymienione powyżej. Dzięki temu z pomocą tego współczynnika można racjonalnie porównać różnorodne oferty.
RRSO jest wyrażane w procentach i przedstawiane w skali roku. Przy kredytach na wiele lat warto jednak uświadamiać sobie także, ile pieniędzy trzeba będzie wpłacić do banku przez cały okres kredytowania. Do tego rodzaju porównań przydadzą się wskaźniki takie jak CKZ (całkowita kwota do zapłaty) i CKK (całkowity koszt kredytu). Jak łatwo się domyślić, CKZ będzie równe CKK zsumowanemu z kwotą kredytu.
Nie ma dwóch takich samych gospodarstw rolnych. Rolnicy często prowadzą różnorodne uprawy, co w pewnym stopniu zabezpiecza ich przed niespodziewaną utratą dochodów. Co za tym idzie, plony zbiera się w różnych miesiącach. Dochody z nich również nie są jednolite i regularne.
W bankach oferujących kredyty dla rolników można zwykle wybrać dogodne okresy spłat. Jeśli wolisz raty roczne lub półroczne od miesięcznych, czasem warto zrezygnować z kredytu, przy którym nie będziesz mieć takiej możliwości.
Mając na uwadze współczynniki CKZ, CKK i RRSO, można łatwo zauważyć, że niektóre kredyty będą bardzo kosztowne. Rolnicy, podobnie jak inni kredytobiorcy, dążą zwykle do uzyskania jak największego kredytu przy jak najniższych ratach. Może się jednak okazać, że kredyt o podobnej wartości i zaledwie nieco wyższej racie spłacisz znacznie szybciej. Zdarza się także, że w banku, w którym masz mniejszą zdolność kredytową, warunki kredytowania będą znacznie lepsze.
Dlatego o kredycie warto myśleć nie tylko w skali obciążeń miesięcznych, ale także kosztów całkowitych. Wybór dobrej oferty pozwala oszczędzić pieniądze już na etapie podpisywania z bankiem umowy kredytowej.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.