Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Jakich dokumentów wymagają banki do wniosków o kredyty dla rolników?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 01.07.2020

Kredyty dla rolników pomagają polskim gospodarzom w realizacji nowych inwestycji i dostosowywaniu gospodarstw do wymogów unijnych. Stanowią także nieocenioną pomoc w sytuacjach kryzysowych spowodowanych zjawiskami pogodowymi lub wcześniejszą nietrafną oceną własnych możliwości. Lista dokumentów wymaganych od rolników przez poszczególne banki jest jednak znacznie dłuższa, niż w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. Warto wiedzieć, jakie dokumenty mogą być potrzebne podczas starań o kredyty rolnicze, by zgromadzić je z wyprzedzeniem.

Podstawą do udzielenia kredytów dla rolników są dokumenty potwierdzające tożsamość.

Do potwierdzenia tożsamości wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Zdarza się, że banki udzielają kredytów dla rolników na podstawie aktualnego prawa jazdy. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości i raczej nie dotyczą kredytów o dużej wartości. Z tego względu sprawdź, do kiedy będą ważne Twoje dokumenty potwierdzające tożsamość, przed wizytą w banku.

Zdolność kredytową bank wylicza z uzyskiwanych przez rolnika dochodów.

Wyliczenie zdolności kredytowej rolnika jest stosunkowo trudne. Wynika to z tego, że dochody gospodarzy są zmienne i zależą od czynników zewnętrznych, na które nie mają oni najmniejszego wpływu.

Banki, które udzielają kredytów dla rolników, mogą wymagać od Ciebie zaświadczenia o dochodach uzyskiwanych z gospodarstwa rolnego. Taki dokument, ważny przez miesiąc, możesz uzyskać w swoim urzędzie gminy.

W tym samym miejscu możesz postarać się o zaświadczenie o posiadanych hektarach fizycznych i przeliczeniowych. Na jego podstawie będzie można określić, jaki jest realny potencjał Twojego gospodarstwa, jeśli chodzi o uzyskiwanie dochodów. Przed udzieleniem kredytu bank może także poprosić o wgląd do aktów własności gruntów lub umów dzierżawy.

Potrzebne będą także wszelkie wykazy, faktury VAT, zaświadczenia i paragony poświadczające zyski ze sprzedanych towarów. Banki prowadzą w tym zakresie różną politykę. Niektóre z nich będą wymagać udokumentowania dochodów z ostatnich 3 miesięcy, inne z całego roku. Alternatywnie można wykazać sprzedaż za pomocą wyciągów z rachunku bankowego. Nie każdy bank honoruje jednak poświadczenie dochodów tego rodzaju.

Właściciele gospodarstw rolnych uzyskują także różnego rodzaju dotacje ze środków unijnych i krajowych. Warto wiedzieć, że takie dochody również wpływają na wartość kredytu, którego bank może udzielić. Potwierdzenie otrzymania dotacji uzyskasz w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O solidności starającego się o kredyt rolnika świadczą także nałożone na niego obciążenia.

Udzielając kredytów dla rolników, bank musi mieć pewność, że ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą. W pierwszej kolejności zostanie sprawdzona Twoja historia w BIK. Oprócz tego należy przedstawić zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu składek do ZUS i KRUS. Można je dostać w urzędzie gminy. Jest ważne przez miesiąc.

Twoją rzetelność może także poświadczyć nakaz płatniczy podatku rolnego i potwierdzenie opłacenia owego podatku lub jego raty.

Przy rolniczych kredytach inwestycyjnych trzeba zadbać o dodatkowe dokumenty.

Dodatkową dokumentację będzie trzeba zebrać, starając się o rolniczy kredyt inwestycyjny. Sam plan przedsięwzięcia nie będzie dla banku wystarczającą podstawą do wydania pozytywnej decyzji kredytowej. Należy także zadbać o niezbędne pozwolenia, certyfikaty i kosztorysy.

Przy tak rozbudowanych formalnościach warto zdecydować się na pomoc doradcy kredytowego. Dzięki współpracy z profesjonalistami możesz oszczędzić sobie nerwów, a przy tym uzyskać kredyt na lepszych warunkach, niż kiedy starasz się o niego samodzielnie.

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.