Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Masz gospodarstwo rolne? A może chcesz je założyć? W takim wypadku warto zainteresować się preferencyjnymi kredytami dla rolników. Pożyczki bankowe z dopłatami od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozwolą Ci sfinansować wiele Twoich celów.
Od typu kredytu zależy, jaką kwotę będzie można uzyskać. Różny będzie również okres kredytowania. Poniżej znajdziesz porównanie preferencyjnych kredytów rolniczych z różnych linii kredytowych.
Zaciągając kredyt inwestycyjny przeznaczony dla gospodarstw rolnych, możesz zyskać aż 5 mln złotych. Kwota ta nie może być jednak większa niż 80% nakładów inwestycyjnych. Jeśli zajmujesz się rybactwem śródlądowym lub działem specjalnym produkcji rolnej, uzyskasz kredyt do 70% wartości inwestycji. Jego kwota może jednak wynieść aż 8 mln złotych. Kredyt taki można zaciągnąć maksymalnie na 15 lat.
W tym przypadku kwota kredytu może wynosić do 5 mln złotych. Nie może przy tym przekroczyć 80% całego kosztu inwestycji. Okres kredytowania wynosi 15 lat, podobnie jak przy inwestycyjnych kredytach dla rolników.
Na lepsze warunki przy zakupie gruntów rolnych mogą liczyć młodzi rolnicy, którzy mają co najwyżej 40 lat. Oni również uzyskają maksymalnie 5 mln złotych. Jednak kredyt może opiewać nawet na 90% nakładów inwestycyjnych. Jest to jedyny typ pożyczki preferencyjnej, przy której ARiMR zapewnia także spłatę kapitału w kwocie do 20 tys. EURO. Od momentu zaciągnięcia zobowiązania do jego całkowitej spłaty musi minąć co najmniej 5 lat.
Z tej linii kredytowej mogą skorzystać osoby zajmujące się przetwórstwem produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków. W tym przypadku kwota kredytu będzie zależeć od tego, na co zechcesz przeznaczyć pozyskane środki.
Na inwestycje można dostać do 16 mln złotych, ale kwota zobowiązania nie może przekraczać 70% kosztów inwestycji. Akcje i udziały są przy tym traktowane jako odrębna kategoria inwestycyjna. Jeżeli kredyt na nie zaciąga grupa producentów rolnych, mogą się oni starać o kwotę do 5 mln złotych. Pojedynczy producent rolny uzyska do 4 mln złotych. W obu przypadkach banki udzielają kredytów, których maksymalna wysokość to 80% wartości akcji i udziałów.
Kredyty klęskowe są udzielane na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Bank będzie przy tym wymagać protokołu oszacowania szkód, ponieważ kwota kredytu nie może być większa niż wartość szkody. Producentom rolnym bank udzieli kredytu w maksymalnej wysokości 5 mln złotych. Działy specjalne produkcji rolnej mogą dostać 8 mln złotych.
Okres kredytowania jest tu ustalany indywidualnie.
Polscy gospodarze mogą także ubiegać się o kredyt na spłatę długów. Oczywiście chodzi tu o zadłużenie, które powstało w wyniku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Takiego kredytu preferencyjnego w maksymalnej wysokości 5 mln złotych bank może udzielić najwyżej na 10 lat.
Chcesz wiedzieć, jak uzyskać w banku kredyty preferencyjne z niskim wkładem własnym? Jesteśmy po to, by ułatwiać życie kredytobiorcom. Bierzemy na siebie większość formalności. Współpracujemy z bankami, które mają najlepsze oferty dla rolników. Możemy dojechać w dowolne miejsce. Koniecznie skontaktuj się z nami, by porozmawiać o swoich możliwościach.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.