Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Kredyty preferencyjne dla rolników to jedne z najtańszych pożyczek dostępnych na rynku. Właściciele gospodarstw rolnych zmagają się w ostatnich latach z poważnymi problemami. Obecność Polski w Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością konkurowania z zachodnimi sąsiadami. Co roku w naszym kraju pojawiają się susze, a w niektórych rejonach także powodzie. Na domiar złego pandemia choroby COVID-19 spowodowała trudności w sprzedaży płodów rolnych za granicę. Ceny w krajowych skupach produktów rolnych są z kolei śmiesznie niskie i niejednokrotnie nie przekraczają kosztu produkcji.
W opisanej sytuacji rolnicy muszą dokonywać szeroko zakrojonych inwestycji lub decydować się na całkowitą zmianę kierunku działania. Z kolei jeśli gospodarstwo ucierpi w wyniku klęski żywiołowej, produkcja musi zostać jak najszybciej wznowiona. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma za zadanie wesprzeć polskich gospodarzy w takich działaniach. Realizuje to poprzez częściową spłatę oprocentowania kredytów rolniczych zaciągniętych w bankach. Dzięki temu rolnicy mogą uzyskać tanią pożyczkę i szybko osiągnąć własne cele.
Kredyty preferencyjne to pożyczki celowe. Oznacza to, że przy podpisywaniu umowy kredytowej trzeba wskazać, na co zostaną przeznaczone pozyskane środki. W ramach pożyczek z dopłatami udziela się zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i kredytów obrotowych.
Kredyty inwestycyjne z linii RR mogą posłużyć do sfinansowania części kosztów inwestycji w rolnictwie i rybactwie śródlądowym. Kredyty z linii PR można wykorzystać w ten sam sposób na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji i udziałów. Linia Z to natomiast kredyty na zakup użytków rolnych. Młodym rolnikom do 40 roku życia umożliwia się z kolei zakup ziemi dzięki kredytom z linii MRcsk, w których ARiMR zapewnia również częściową spłatę kapitału.
Oprócz tego producenci rolni mogą liczyć na nieoprocentowane kredyty obrotowe z linii KO. Osoby prowadzące gospodarstwo rolne, które zadłużyły się w wyniku prowadzenia działalności rolniczej, mogą też zaciągnąć preferencyjny kredyt z linii KR. Pozwala on sfinansować spłatę zadłużenia.
Osobnym typem kredytów preferencyjnych dla rolników są kredyty klęskowe. Udziela się ich zarówno w postaci inwestycyjnej, jak i obrotowej. Linia K01 i K02 to kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w której wystąpiły szkody spowodowane przez różnorodne klęski żywiołowe. Linie DK01 i DK02 to odpowiednio kredyty inwestycyjne i obrotowe przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw w celu wznowienia produkcji lub odtworzenia środków trwałych.
W kwietniu 2020 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła dodatkowe środki na kredyty preferencyjne. Pula środków na akcję kredytową dotyczącą kredytów na inwestycje w rolnictwie to obecnie 500 mln złotych. Na dopłaty do oprocentowania tych kredytów przeznaczono zaś 4 mln złotych. Kwota kredytu inwestycyjnego na pojedyncze gospodarstwo wynosi 5 mln złotych. Działy specjalne produkcji rolnej mogą uzyskać kredyty w łącznej wysokości 8 mln złotych.
W przypadku kredytów klęskowych pula środków wynosi 1 mld złotych. Na dopłaty przeznaczono 21,8 mln złotych. Limity kredytu klęskowego są takie same, jak w przypadku innych pożyczek z dopłatami od ARiMR. Kwota kredytu nie może jednak przewyższyć wartości szkód wskazanej w protokole sporządzonym przez komisję. O kredyt klęskowy można się starać jedynie w ciągu 12 miesięcy od momentu sporządzenia protokołu oszacowania szkód.
Kredyty preferencyjne dla rolników są udzielane przez banki. ARiMR nie może w żaden sposób na decyzję o udzieleniu kredytu. Zapewnia jedynie częściową spłatę oprocentowania, a w niektórych przypadkach także częściową spłatę kapitału. Pożyczek rolniczych z dopłatami ARiMR udziela:
W przypadku dwóch pierwszych wymienionych tu instytucji kredytów z dopłatami od ARiMR udzielają także zrzeszone w nich banki spółdzielcze.
Procedura udzielania kredytów z częściową spłatą oprocentowania jest podobna do czynności, które należy wykonać, starając się o dowolny kredyt dla rolników. Podstawową różnicą są dodatkowe dokumenty. Przy pożyczkach inwestycyjnych konieczny będzie plan przedsięwzięcia, który zostanie oceniony przez bank. By uzyskać kredyt klęskowy, trzeba przedstawić w banku protokół oszacowania szkód.
Warto zaznaczyć, że każdy z wymienionych wyżej banków ma sporą swobodę w naliczaniu marży, prowizji i dodatkowych opłat. Z tego względu zawsze warto porównać wszystkie oferty, by rzeczywiście uzyskać najtańszy kredyt. Trzeba także pamiętać, że każdy bank ma własną politykę, jeżeli chodzi o zasady udzielania kredytów. Jeśli któryś z nich wyda decyzję odmowną, nie oznacza to, że nie masz szans na kredyt z dopłatami.
Samodzielne ubieganie się o kredyt może być dość skomplikowane. Jako profesjonalni doradcy kredytowi z chęcią pomożemy Ci w zrealizowaniu tego celu. Umowę kredytową możesz podpisać w domu. Współpracując z nami, nie będzie też trzeba poświęcać czasu na wyjazdy do banków. Dowiesz się, co mają Ci do zaoferowania, podczas jednej rozmowy.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.