Porady ekspertów
Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze finansowej gospodarstw rolnych niezależnie od ich wielkości.
Pożyczka dla rolnika może zadecydować o tym, czy gospodarstwo rolne przetrwa krytyczne momenty swojego istnienia. Pandemia koronawirusa zmieniła sytuację producentów rolnych, ograniczając dostęp do zagranicznych rynków zbytu. Jeszcze przed zamrożeniem gospodarki rolnicy musieli jednak mierzyć się z nieprzewidywalnymi czynnikami. Susze, powodzie, burze, grad, lawiny, obsunięcia ziemi, huragany czy nawet ostrzejsze zimy mogły zaważyć na ich zarobkach i spowodować ogromne szkody. W takich momentach kredyt pozwalał odbudować dobytek i umożliwiał ponowne osiąganie zysków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to akredytowana agencja płatnicza wyznaczona przez polski rząd. Ma za zadanie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, a także pomagać rolnikom w trudnych momentach. ARiMR realizuje ten cel między innymi poprzez dopłaty do oprocentowania różnorodnych kredytów rolniczych. Dzięki temu udzielana przez współpracujące z ARiMR banki pożyczka dla rolnika może mieć wyjątkowo niskie RRSO.
Preferencyjne kredyty dedykowane rolnikom są przyznawane także po klęskach żywiołowych. Podstawą do ich uzyskania jest w takim przypadku protokół oszacowania szkód ważny przez rok od momentu jego sporządzenia. O klęskowy kredyt dla rolnika mogą się starać zarówno rolnicy indywidualni, jak i przedsiębiorstwa rolne niezależnie od ich wielkości.
W 2020 r. ARiMR zwiększyło środki na kredyty preferencyjne. Limit akcji w przypadku kredytów klęskowych wynosi obecnie 1 mld złotych. Na dopłaty do oprocentowania przeznaczono 21,8 mln złotych. Na pojedyncze gospodarstwo rolne można dostać kredyt o wartości nawet 5 mln złotych. Osoby zajmujące się działami specjalnymi produkcji rolnej mają nieco większe możliwości, sięgające nawet 8 mln złotych.
Wartość kredytu nie może być jednak większa niż kwota wskazana przez komisję w protokole oszacowania szkód. Komisja szacująca szkody jest za każdym razem powoływana przez wojewodę.
Wniosek o preferencyjny kredyt klęskowy można złożyć wyłącznie w niektórych bankach. Są to:
Warto pamiętać, że bank może dość swobodnie ustalać oprocentowanie nominalne i marżę. Każda instytucja finansowa ma także własne zasady wyliczania zdolności kredytowej. Oznacza to, że w jednym banku można nie dostać kredytu wcale, a inny zaproponuje pożyczkę dla rolnika na bardzo dobrych warunkach. Z tego względu porównanie ofert jest kluczowym etapem starań o kredyt klęskowy i nie warto go pomijać.
Klęskowe pożyczki dla rolnika udzielane są zarówno w linii inwestycyjnej, jak i obrotowej. Inwestycją po klęsce żywiołowej może być dla banku odbudowa lub przywrócenie funkcji użytkowych uszkodzonym budynkom, maszynom i urządzeniom. Po klęskowy kredyt inwestycyjny można sięgać także wtedy, kiedy zachodzi konieczność zakupienia stada inwentarza żywego lub kwalifikowanego materiału szkółkarskiego.
Obrotowe kredyty klęskowe mogą z kolei posłużyć do przywrócenia produkcyjności poprzez zakup środków rzeczowych niezbędnych do produkcji rolnej.
Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.