Kredyty dla rolników

+48 880 121 121 szybki kontakt z doradcą
Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Jak starać się w banku o klęskowy kredyt dla rolnika?

Powrót do listy porad
Autor: Michał, Dodano: 25.08.2020

Pożyczka dla rolnika może zadecydować o tym, czy gospodarstwo rolne przetrwa krytyczne momenty swojego istnienia. Pandemia koronawirusa zmieniła sytuację producentów rolnych, ograniczając dostęp do zagranicznych rynków zbytu. Jeszcze przed zamrożeniem gospodarki rolnicy musieli jednak mierzyć się z nieprzewidywalnymi czynnikami. Susze, powodzie, burze, grad, lawiny, obsunięcia ziemi, huragany czy nawet ostrzejsze zimy mogły zaważyć na ich zarobkach i spowodować ogromne szkody. W takich momentach kredyt pozwalał odbudować dobytek i umożliwiał ponowne osiąganie zysków.

Czym są preferencyjne kredyty dla rolników?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to akredytowana agencja płatnicza wyznaczona przez polski rząd. Ma za zadanie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, a także pomagać rolnikom w trudnych momentach. ARiMR realizuje ten cel między innymi poprzez dopłaty do oprocentowania różnorodnych kredytów rolniczych. Dzięki temu udzielana przez współpracujące z ARiMR banki pożyczka dla rolnika może mieć wyjątkowo niskie RRSO.

Preferencyjne kredyty dedykowane rolnikom są przyznawane także po klęskach żywiołowych. Podstawą do ich uzyskania jest w takim przypadku protokół oszacowania szkód ważny przez rok od momentu jego sporządzenia. O klęskowy kredyt dla rolnika mogą się starać zarówno rolnicy indywidualni, jak i przedsiębiorstwa rolne niezależnie od ich wielkości.

Jak wysoka może być klęskowa pożyczka dla rolnika?

W 2020 r. ARiMR zwiększyło środki na kredyty preferencyjne. Limit akcji w przypadku kredytów klęskowych wynosi obecnie 1 mld złotych. Na dopłaty do oprocentowania przeznaczono 21,8 mln złotych. Na pojedyncze gospodarstwo rolne można dostać kredyt o wartości nawet 5 mln złotych. Osoby zajmujące się działami specjalnymi produkcji rolnej mają nieco większe możliwości, sięgające nawet 8 mln złotych.

Wartość kredytu nie może być jednak większa niż kwota wskazana przez komisję w protokole oszacowania szkód. Komisja szacująca szkody jest za każdym razem powoływana przez wojewodę.

Czy wszystkie banki udzielają rolniczych kredytów klęskowych?

Wniosek o preferencyjny kredyt klęskowy można złożyć wyłącznie w niektórych bankach. Są to:

Jestem zainteresowany

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Kontakt z doradcą: +48 880 121 121

Każda sytuacja jest inna - rozumiemy to. Znajdźmy razem najlepsze rozwiązanie dla Twojego Gospodarstwa.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dziękujemy!

Twoja prośba została przekazana do naszych doradców. Skontaktujemy się w przeciągu najbliższych 24 godzin, aby przedstawić najlepszą ofertę.